Egzotyczne ubarwienie ptaków

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w licznych regionach Polski znany jest jako siwka. Jest to średnich rozmiarów ptak z rodziny krasek, którego tryb życia z pewnością uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje obszary właściwie całej Europy. Najbardziej natomiast upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę zobaczyć można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. W ostatnich czasach można zauważyć wyraźny spadek liczebności tego gatunku. Można stwierdzić, że w pewnych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto zaznaczyć, iż spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego mamy możliwość zobaczyć na terenie Europy.

Ubarwienie ptaków

O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w wyszukanym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których poszczególna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła są zaokrąglone. Kraska zwyczajna wyposażona jest także w szalenie silny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor. W przypadku młodych osobników, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe. Czytaj dalej Egzotyczne ubarwienie ptaków