Jak duże są ptaki?

Mimo, że pustułka nie może osiągać żadnych zniewalających rozmiarów, jakie przypisuje się wielu osobnikom z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej reprezentantów. Pustułka zwyczajna to ptak, który upodobała sobie obszary niemalże całej Europy, aż po wysokie Alpy i wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary.

Swoim zasięgiem występowania ptak ten pomija natomiast koło podbiegunowe, do którego warunków klimatu, ptak ten nie jest właściwie przystosowany. Zdecydowanie największą liczbę osobników pustułki zwyczajnej zauważa się w takich krajach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. Spośród tych krajów niezaprzeczalny prym wiodą Niemcy, na terenie których wystąpić może aż 60 tysięcy par. We współczesnych czasach nasz kraj nie kwalifikuje się do ulubionych miejsc pomieszkiwania tego gatunku.

Rozmiar ptaków

Pomimo to, jest to dalej najliczniejszy sokół na terenie całej Polski. Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązowy kolor, który kontrastuje się z czarnymi plamami , a także pazurami. Spód ciała ma przepiękny, kremowy kolor, który jest charakterystycznie- niezwykle gęsto, nakrapiany. Jednakowo u samca jak i samicy zauważyć można długi, szaroniebieski ogon. U samca posiada on jednak, białą na brzegach, czarną pręgę, która u samicy występuje dodatkowo w towarzystwie wąskich, ciemnych prążków. Skrzydła pustułki zalicza się do wąskich i długich, o końcach przypominających kształtem ostry sierp.

Pustułka to gatunek ptaka, który dożywa maksymalnie 15 lat. Rozmiar ciała pustułki wraz z ogonem oraz dziobem znajduje się w większości wypadków pomiędzy 33 a 37 centymetrem,  z czego sam ogon może osiągnąć długości nawet 18 centymetrów. Samica pustułki posiada większą masę ciała, która może być równa nawet 280 gramom. W przypadku samca maksymalna masa ciała może osiągnąć o 50 gram mniej niżeli płeć przeciwna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *