Egzotyczne ubarwienie ptaków

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w licznych regionach Polski znany jest jako siwka. Jest to średnich rozmiarów ptak z rodziny krasek, którego tryb życia z pewnością uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje obszary właściwie całej Europy. Najbardziej natomiast upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę zobaczyć można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. W ostatnich czasach można zauważyć wyraźny spadek liczebności tego gatunku. Można stwierdzić, że w pewnych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto zaznaczyć, iż spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego mamy możliwość zobaczyć na terenie Europy.

Ubarwienie ptaków

O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w wyszukanym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których poszczególna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła są zaokrąglone. Kraska zwyczajna wyposażona jest także w szalenie silny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor. W przypadku młodych osobników, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe.

Do pierwszego roku życia, osobniki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych również sterówkami. W przypadku osobników starszych zauważyć można na piórach ciemnego koloru plamę oraz dużo bardziej ostre zakończenie. Maksymalna długość ciała kraski zwyczajnej to około 32 centymetry, natomiast rozpiętość skrzydeł tego gatunku mieści się w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie przekracza najczęściej 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *